Protetyka stomatologiczna a estetyka

Protetyka jest dziedziną zajmującą się protezowaniem, czyli rekonstrukcją uszkodzonych części ciała. Jak łatwo się domyślić protetyka stomatologiczna skupia się na aparacie zębowym i jest jednym z kilku specjalistycznych działów stomatologii.

Oprócz rekonstrukcji brakujących zębów, na przykład w celach estetycznych, protetyka jest dziedziną o znacznie szerszych zastosowaniach. Ma ogromne znaczenie profilaktyczne i rehabilitacyjne, bo protezy różnych części aparatu zębowego mogą okazać się nawet niezbędne dla życia np. po poważnych wypadkach.

protetyka stomatologiczna a estetykaW rzeczywistości jednak protetyka najczęściej zajmuje się drobnymi uszkodzeniami aparatu zębowego – głównie odbudową i rekonstrukcją pojedynczych zębów lub ich grup w bardziej zaawansowanych przypadkach.

Protezy a profilaktyka

To, że po utracie zęba dentysta namawia nas do wstawienia protezy, nie jest z jego strony chęcią pozyskania klienta! Ludzki aparat zębowy rozumiany jako zęby i wszystkie otaczające je tkanki, najlepiej i najsprawniej funkcjonuje jako całość. Wystarczy, że jeden jego element ulegnie uszkodzeniu, a całość zostaje narażona na destabilizację.

Wskutek tego może dojść do zniekształcenia zgryzu, przesunięć pozostałych zębów, a w skrajnych przypadkach do postępującego zaniku otaczających je tkanek. Nawet kości ulegają zanikowi – to dlatego stomatolodzy tak często polecają pacjentom implanty zębów.

Faktem jest, że jedynie utrata zęba widocznego w czasie uśmiechu znacząco wpływa na nasz wygląd, ale zęby, których nie widać również są nam potrzebne. Tracąc pojedynczy, ząb narażamy okoliczne zęby na większe obciążenia, tracąc więcej zębów (pomijając nawet fakt, iż uniemożliwia to dokładne gryzienie pokarmów) – możemy zdestabilizować cały zgryz.

Odbudowując zęby, stomatologia, a właściwie protetyka stomatologiczna, chroni więc nas przed kolejnymi uszkodzeniami.

Estetyka protez

Współczesne protezy są coraz doskonalsze. Wykonuje się je z materiałów do złudzenia przypominających naturalne zęby – w oświetleniu każdego rodzaju takie protezy wyglądają całkiem naturalnie, poprawiając estetykę uśmiechu.

Artykuł napisany na podstawie informacji nieudostępnionych przez Tendent-Stomatologia

.

One thought on “Protetyka stomatologiczna a estetyka

  • 14 grudnia 2014 at 15:53
    Permalink

    Dodam, że zdrowy i pełny uśmiech w również wpływa na dobre samopoczucie, pewność siebie i stan psychiczny każdego człowieka dlatego jest tak ważne by uzupełnić nawet najmniejszy ubytek. Nie uważam, by proponowanie protezy, jeśli jest to konieczne, było naciąganiem pacjenta. Produkty protetyczne nie należą do drogich i są łatwo dostępne min w sklepach internetowych dentaltree.pl/kategoria,protetyka,107,akcesoria przez co możemy obniżyć koszty usługi

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *