0

Jonoforeza, czyli terapia jonowa


W leczeniu stanów zapalnych narządów ruchu i sprawach zwyrodnieniowych często stosowanym zabiegiem jest jonoforeza, zwana inaczej jontoforezą lub też terapią jonową. Polega ona na wprowadzaniu przez skórę cząstek (jonów) poprzez urządzenie emitujące prąd galwaniczny stały. Do wykonania tego procesu stosuje się elektrolity. W przypadku jonoforezy stosuje się metodę proporcjonalną – zachowuje się proporcje między ilością wprowadzanego leku, natężeniem prądu oraz czasem jego przepływu.

jonofereza - zastosowanie i wskazania do terapii jonowejOd strony anody wprowadzane są jony metali takie jak wapń, acetylocholina, histamina, jad pszczeli, adrenalina, nowokaina, lidokaina, cynk i neomycyna.

Od strony katody wprowadzane są aniony takie jak jod, hydrokortyzon, penicylina, diklofenak, kwas salicylowy, ketoprofen, heparyna, prednizolon i imidazolina.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania jonoforezy

Zabieg jonoforezy stosuje się w przypadku stwierdzonych dolegliwości i schorzeń takich jak owrzodzenia, stany zapalne skóry, trądzik zwykły, bliznowce, popękane naczynka krwionośne, drożdżyca paznokci. Stosuje się go również przy nadpotliwości dłoni oraz stóp, celem nawilżenia, ujędrnienia oraz odmłodzenia skóry.

Istnieją również przeciwwskazania do wykonania zabiegu jonoforezy. Dyskwalifikowani są pacjenci z wysoką gorączką, zaburzeniami czucia, ze stwierdzonymi zakrzepami oraz nowotworami. Zabiegowi nie mogą się również poddać osoby posiadające wszczepiony stymulator, skazę krwotoczną, wypryski oraz owrzodzenia czynne, mające endoprotezę, cierpiące na zaburzenia czucia lub porażenie układu nerwowego.

Jonoforeza na nadpotliwość

Zabieg jonoforezy wykorzystywany jest również w przypadku stwierdzonej nadpotliwości u pacjenta, czyli nadmiernej produkcji potu przez gruczoły łojowe. W leczeniu tej przypadłości nie pomogą klasyczne zabiegi kosmetyczne, które jedynie maskują objawy tego schorzenia.

Zabieg jonoforezy w przypadku nadpotliwości przeprowadzony jest na dłonie albo stopy, które zanurzane są w wodzie, gdzie następuje emisja prądu elektrycznego. Ideą jonoforezy jest w tym przypadku uszkodzenie gruczołów łojowych, aby zmniejszyć emisję potu. Jeżeli natomiast zabieg ten chcemy wykonać w rejonach pod pachami, wówczas stosuje się nasączone wodą poduszki oraz elektrody. Aby efekty jonoforezy były widoczne, ważne jest cykliczne powtarzanie zabiegu. Zalecane jest jej stosowanie mniej więcej raz w tygodniu profilaktycznie.

Jonoforeza kosmetyczna

Jonoforeza kosmetyczna wykonywana jest w celu ujędrniania, oczyszczania, odżywiania oraz nawilżania skóry. Na jej potrzeby wykorzystywane są odpowiednie kwasy oraz witaminy. Preparaty stosowane w tym zabiegu rozprowadza się na powierzchni skóry, a następnie przy pomocy jonów docierają one do jej warstw wewnętrznych.

Pacjent podczas zabiegu jonoforezy kosmetycznej znajduje się w pozycji siedzącej bądź leżącej. Efektem ubocznym może być odczuwalne mrowienie w miejscach przyłożenia elektrod. Długość trwania pojedynczego zabiegu to przedział czasowy od 10 do 20 minut. Ważne jest, aby pacjent poddał się przynajmniej 10 zabiegom celem ich lepszego efektu. Przed jonoforezą kosmetyczną nie należy stosować kremów czy też maści.

Leki na potrzeby jonoforezy

Odpowiedni i optymalny dobór leków na potrzeby jonoforezy to zadanie lekarzy oraz kosmetologów. Zależy to w dużej mierze od stanu pacjenta oraz charakteru zabiegu, który może mieć podłoże lecznicze albo kosmetyczne. W pierwszym przypadku stosuje się leki mające zadanie usuwanie zmian skórnych na tle chorobowym (blizny, owrzodzenia, drożdżyca, plamy skórne itp.), natomiast w przypadku jonoforezy kosmetycznej bierze się pod uwagę preparaty mające za zadanie ujędrniać, oczyszczać, odżywiać oraz wygładzać skórę.

Na złamane kości stosuje się chlorek wapnia celem ich prawidłowego i szybszego zrastania, czyli powrotu do sprawności ruchowej pacjenta.
Popularnym lekiem przeciwbólowym jest Depo-Medrol, który również eliminuje objawy alergiczne oraz zmniejsza stany zapalne.
Popularnym preparatem łagodzącym stłuczenia oraz urazy jest Voltaren, Olfen czy też Fastum.
Na potrzeby leczenia drożdżycy oraz gojenia owrzodzeń stosuje się cynk, jod odpowiedzialny jest natomiast za usuwanie przykurczy bliznowatych oraz samych blizn.
Hydrokortyzon stosuje się przy stwierdzonych stanach zapalnych tkanek miękkich, drobnych elementów stawowych oraz skóry. Znajduje on również zastosowanie przy okładach leczniczych na stany zapalne oczu. W tym celu stosuje się również wapń.
Celem eliminowania bólu wywołanego nerwowym napięciem stosuje się prokainę.

Jonoforeza dzięki swoim leczniczym właściwościom znajduje znakomite zastosowanie w fizjoterapii przy zmianach kostnych na tle urazowym, nieprawidłowościach w budowie elementów kostnych oraz stawów, a także przy problemach z ruchliwością mięśni.

Zapytania użytkowników:
 • jonoforeza
 • jonoforeza nadpotliwość
 • yhs-default
 • jonoforeza z fastum
 • terapia jonowa
 • jonoforeza na nadpotliwość
 • jonoforeza opis zabiegu
 • jonoforeza wskazania
 • jonoforeza skutki uboczne
 • jonoforeza opinie

Może to Ciebie zainteresuje?

 • Stres oksydacyjny – naucz się z nim walczyć!Stres oksydacyjny – naucz się z nim walczyć! Jednym z głównych celów badań naukowych w branży kosmetycznej jest zrozumienie procesów starzenia się skóry. Obecnie uważa się, że […]
 • Pedicure dłoni oraz stópPedicure dłoni oraz stóp Zadbane paznokcie dłoni i u nóg to przejaw naszego podstawowego poczucia estetyki oraz dbałości o swój wygląd. Ważne w codziennych […]
 • Pielęgnacja dłoni i stópPielęgnacja dłoni i stóp Dbanie o dłonie oraz stopy zimą sprawiać może wiele trudności. Najlepsze zabiegi pielęgnacyjne, które sprawią, że będą one wypielęgnowane […]
 • Z piękną skórą mi do twarzyZ piękną skórą mi do twarzy Pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne w kontaktach interpersonalnych. W ciągu tych kilku sekund tworzymy instynktownie obraz nowo […]
 • Pielęgnacja stóp i dłoniPielęgnacja stóp i dłoni Pielęgnacja stóp i dłoni nie sprowadza się jedynie do malowania paznokci i używania kremów nawilżających. To znacznie więcej. Jedynie w […]
 • Operacyjne usuwanie halluksów – czy to groźne?Operacyjne usuwanie halluksów – czy to groźne? Paluch koślawy to dla wielu kobiet wielkie utrapienie. Ból stóp sprawia, że chodzenie w eleganckich pantoflach staje się niemożliwe, a […]


Efekty i opinie na temat Jonoforeza, czyli terapia jonowa. Podziel się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami. Ten portal powstał właśnie z myślą o Tobie! Razem oceniamy skuteczność zabiegów!
Kategoria zabiegu: Kosmetyka zdrowie i uroda: , ,

Leave a Reply

Submit Comment

© 2016 Zabiegikosmetyczne.net. Wszelkie prawa zastrzeżone.