Dieta Dukana (Ducana) sposobem na zrzucenie wagi bez efektu jo-jo

dieta proteinowa doktora DukanaSkuteczne odchudzanie się bez efektu jo-jo to marzenie wielu kobiet. Kluczem do sukcesu nie jest jednak wbrew pozorom jedynie wybór konkretnej metody, ale przede wszystkim wytrwałość osoby poddającej się kuracji. Walka o szczupłą sylwetkę i wymodelowaną figurę wymaga poświęceń, co jest nieodzownym elementem każdej diety. O czym musimy jednak pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby wybierając konkretną terapię odchudzającą nie narażać naszego organizmu na wyniszczenie i wyeksploatowanie, gdyż w konsekwencji zaprowadzi nas to do anemii. Stosowanie optymalnej diety z rozwagą pozwoli nam pozbyć się raz na zawsze kompleksów związanych z nadwagą.

Dieta białkowa doktora Dukana

Dieta proteinowa opracowana przez francuskiego dietetyka i lekarza – doktora Dukana – daje osobom poddającym się terapii odchudzającej szanse na osiągnięcie trwałych efektów bez niepożądanego jo-jo. Składa się ona z czterech faz, pełniących odmienne role w procesie pozbywania się zbędnych partii tłuszczu. Ideą diety Dukana jest spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w proteiny kosztem produktów bogatych w węglowodany oraz tłuszcze. W początkowym etapie efekty terapii są szybko zauważalne, co dodaje dodatkowej motywacji osobie odchudzającej się. Należy jednak pamiętać, że utrata masy ma charakter długotrwały i musimy bezwzględnie stosować się do zaleceń.

Cechą szczególną diety Dukana jest to, że pozwala ona na spożywanie posiłków, które odpowiadają naszym indywidualnym zapotrzebowaniom. Konieczność to natomiast picie dużej ilości wody – co najmniej 3 litry wody na dzień. Woda odgrywa kluczową rolę w diecie, gdyż pomaga w procesie odchudzania i oczyszcza organizm.

Etapy diety proteinowej Dukana

I etap (faza uderzeniowa)
Posiłki składają się jedynie z produktów białkowych cechujących się niewielką zawartością tłuszczu (przedział 4-5 procent). Należy spożywać duże ilości herbaty oraz wody mineralnej. Etap ten trwa 5-10 dni, w jego czasie dozwolone jest spożywanie chudego mleka i napojów bez cukru.

II etap (faza równowagi)
Spożywanie produktów białkowych urozmaicamy wprowadzając do menu warzywa (co drugi dzień). Konieczne jest stosowanie naprzemienne tylko produktów białkowych jednego dnia z produktami białkowymi wzbogaconymi o warzywa dnia następnego. Długość trwania fazy równowagi jest uzależniona od uwarunkowań genetycznych oraz indywidualnego metabolizmu. Kończymy ją w momencie uzyskania zaplanowanej przez nas wagi.

III etap (faza utrwalenia)
Ideą tej fazy jest utrzymanie uzyskanej w poprzednich etapach wagi i przeciwdziałanie charakterystycznemu efektowi jo-jo. Czas trwania fazy uzależniony jest od ilości kilogramów, które udało nam się zrzucić – z reguły szacuje się, że na 1 kg utraconej masy przypada 10 dni. W czasie trwania tego etapu następuje powrót do pieczywa pełnoziarnistego, owoców oraz produktów skrobiowych. Należy jednak pamiętać, aby białka stanowiły nadal główny składnik naszego codziennego menu. W ciągu tygodnia dopuszcza się spożycie nieuwzględnionego w menu i dowolnie wybranego posiłku (tak zwana „królewska uczta”). W ciągu tygodnia musimy wybrać jeden dzień, w którym będzie spożywać tylko i wyłącznie produkty białkowe.

IV etap (białkowe czwartki)
W wybrany dzień tygodnia spożywamy posiłek składający się tylko z produktów białkowych, natomiast w pozostałe dni możemy konfigurować dowolnie wybrane menu.

Jeżeli starczy Ci wytrwałości i samozaparcia, to dieta Dukana pozwoli Ci cieszyć się piękną figurą bez efektu jo-jo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *