Czy peeling chemiczny jest bezpieczny?

Złuszczanie jest istotnym elementem dbania o skórę, dlatego też gabinety kosmetyczne oferują profesjonalne zabiegi, podczas których następuje redukcja zrogowaciałego naskórka. Peeling to efektywna metoda pozwalająca na zminimalizowanie defektów skóry, zarówno tych estetycznych jak i związanych z jej starzeniem się. Występują różne rodzaje tego zabiegu, w zależności od użytego preparatu oraz poziomu naskórka, który ulegnie złuszczeniu. Najlepsze i długotrwałe efekty przynosi nam peeling chemiczny, często jednak budzi on lęk wśród potencjalnych klientek – jednak zupełnie niepotrzebnie. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tego zabiegu.

Peeling chemiczny możemy być zarówno zabiegiem kosmetycznym, jak i medycznym. Wszystko zależy bowiem od rodzaju użytej substancji oraz jej stężenia. Dzięki peelingowi skóra wygładza się, redukcji ulega ilość zmarszczek czy przebarwień. Najlepszą porą, aby w bezpieczny sposób zadbać o swoją cerę, jest zima i wczesna wiosna. Nadwyrężona zabiegami skóra jest bowiem wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Peeling chemiczny – dla kogo?

peeling chemicznyZabieg ten poleca się w szczególności osobom, które chcą pozbyć się nieestetycznych bruzd, zmarszczek czy niewielkich blizn. Również panie pragnące zlikwidować przebarwienia takie jak piegi czy plamy starcze będą zadowolone z efektu. Peeling chemiczny to także nadzieja dla osób borykających się z uciążliwym trądzikiem.

Zabieg – krok po kroku

Jeszcze przed rozpoczęciem peelingu skórę należy odpowiednio przygotować. Po wywiadzie z pacjentem dermatolog zaleci preparaty przygotowujące skórę na ingerencję kwasem. W przypadku peelingu głębokiego konieczne będzie również wstrzymanie przyjmowania niektórych leków i substancji.

Sam zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia skóry z nadmiaru łoju. Następnie nakłada się na nią kwas – początkowo pacjent odczuwa jedynie ciepło. Później, w zależności od stężenia oraz rodzaju preparatu, kłucie o różnym natężeniu. Aby efekt był zadowalający, a zabieg bezpieczny powinniśmy skorzystać z oferty sprawdzonych gabinetów medycyny estetycznej (zob. Medicor)

Po zabiegu skóra jest bardzo delikatna i wrażliwa na promienie słoneczne, dlatego też należy pamiętać o regularnym nakładaniu kremu z filtrem i unikaniu miejsc szczególnie nasłonecznionych. W zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, skóra może ulec zaczerwienieniu, a później intensywnemu złuszczeniu. Cera w tym okresie wymaga szczególnej troski – nie należy stosować kremów z kwasem owocowym o właściwościach złuszczających, przeprowadzać depilacji woskiem lub pastą cukrową oraz drapać miejsc podrażnionych peelingiem.

Korzyści

Po peelingu skóra jest świeża – wygląda młodziej i promienniej. Substancje chemiczne użyte podczas zabiegu nie tylko złuszczają zbędny naskórek, ale także wpływają na procesy zachodzące w skórze. Regularne poddawanie się złuszczaniu naskórka przyniesie trwałe efekty w postaci redukcji przebarwień, zmarszczek oraz poprawy ogólnej kondycji cery. Im mocniejsza substancja chemiczna oraz im większe stężenie kwasu, tym zabieg przynosi lepsze i szybsze efekty. Słabsze preparaty są także skuteczne, wymagają jednak wielokrotnego poddania się czynnościom zabiegowym.

Eksperci ze studia Medicor w Krakowie ponadto dodają, że peeling to „nowoczesna kuracja przeciwstarzeniowa, poprawa gęstości i wytrzymałości skóry, zawarte w produktach peptydy stymulują kolagen/elastynę, likwidacja blizn i przebarwień, wpływają na poprawę i wzmocnienie macierzy skóry właściwej”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *