Chirurgia stomatologiczna – zabiegowa dziedzina stomatologii

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonywane są w warunkach ambulatoryjnych ( tj. w warunkach gabinetu stomatologicznego) w znieczuleniu najczęściej miejscowym, bez konieczności narkozy. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest usunięcie( ekstrakcja) zęba, który ze względu na brak możliwości leczenia nie rokuje na utrzymanie w jamie ustnej.

Współcześnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi takich gałęzi stomatologii jak endodoncja (leczenie kanałowe mikroskop), możliwe jest uratowanie wielu zębów przed koniecznością ich usunięcia. Usunięcie zęba to zatem ostateczność. Planując ekstrakcję jakiegokolwiek zęba należy zawsze wykonać zdjęcie rtg, aby wstępnie przewidzieć i zaplanować warunki zabiegu. Większość zabiegów to tzw „proste” ekstrakcje, polegające na usunięciu zęba za pomocą chirurgicznych narzędzi, ale bez konieczności preparacji kości wyrostka zębodołowego.

chirurgia stomatologicznaW codziennej praktyce nierzadko zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczne jest mechaniczne rozseparowanie korzeni zęba w trakcie zabiegu- są to tzw. ekstrakcje „chirurgiczne”. Niektóre trudniejsze procedury chirurgiczne, jak np. usuwanie zębów mądrości, często zatrzymanych w kości czy usuwanie górnych zębów trzonowych, ze względu na bliskość zatoki szczękowej i możliwość jej otwarcia w czasie zabiegu, powinny, ze względu na bezpieczeństwo Pacjenta być wykonywane przez lekarza stomatologa posiadającego tytuł specjalisty z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wiele zębów, które przed laty kwalifikowano do usunięcia, ze względu na zmiany zapalne w kości pod korzeniem, współcześnie po bez można uratować wykonując zabieg resekcji( wycięcia) wierzchołka korzenia.

Zabieg można przeprowadzić także jako minimalnie inwazyjna procedurę „mikrochirurgiczną” przyczyniając się do pozostawienia zęba w jamie ustnej. W przypadku zębów wielokorzeniowych często zdarzają się sytuacje, kiedy, po leczeniu kanałowym, możliwe jest usunięcie np. połowy zęba ( wraz z „chorym” korzeniem) i pozostawienie korzenia zdrowego i odpowiadającej mu połowy korony zęba.To zabieg tzw. hemisekcji. Usunięcie zęba powoduje upośledzenie funkcji żucia, utratę estetyki twarzy i zanik kości. Pozostawienie nawet jednego korzenia przeciwdziała utracie tkanki kostnej, stwarzając możliwości wykorzystania zęba jako filaru protetycznego. U starszych osób, użytkujących ruchome protezy, pozostawienie korzeni zębów, prawidłowo leczonych kanałowo i odpowiednio zabezpieczonych pod płytą protezy pozwala utrzymać odpowiednią ilość tkanki kostnej nie wykluczając wykonania zabiegu implantacji ( wprowadzenia implantów zębowych) w przyszłości.

Dynamicznie rozwijającą dziedziną stomatologii jest implantoprotetyka, która daje możliwość uzupełniania braków zębowych przy pomocy wszczepów (implantów) tytanowych i ich nadbudowie protetycznej( korony, mosty). Pierwszy etap zabiegu to procedura chirurgiczna polegająca na wprowadzeniu implantu do kości. Kolejny etap, najczęściej odroczony o 3-6 miesięcy to już protetyczna nadbudowa na filarze implantowanym. Zabiegi implantacji powinny być przeprowadzane we współpracy specjalistów z zakresu chirurgii, protetyki stomatologicznej i periodontologii .Dzięki rozwojowi metod znieczulenia miejscowego i nowoczesnych technik zabiegowych współczesna chirurgia stomatologiczna w Krakowie nie kojarzy się już z traumatycznym przeżyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *