Botoks – skuteczne leczenie bruksizmu

Choć większości klinika medycyny estetycznej kojarzy się z zabiegami upiększającymi i pielęgnującymi nasze ciało, którym poddajemy się wyłącznie po to, by zachować atrakcyjny wygląd, warto pamiętać, że oferta takich placówek jest obecnie bardzo bogata. Znajdziemy w niej również zabiegi, które mają na celu zwalczyć kłopotliwe przypadłości, takie jak: nadmierna potliwość, przedwczesne łysienie czy wysiłkowe nietrzymanie moczu. Teraz w salonie medycyny estetycznej można także leczyć bruksizm.

Bruksizm – co to właściwie jest?

Niewiele osób zna nazwę i objawy tego schorzenia, ale wiele osób na nie cierpi. Bruksizm to podświadome, mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Takie postępowanie może doprowadzić do wielu przykrych powikłań. Przyczyny bruksizmu mogą być różne, do najczęstszych zaliczamy stres oraz wyczuwalne nierówności zgryzu (na przykład źle wyszlifowane wypełnienie). Do bruksizmu może się przyczynić także nawykowe żucie gumy albo przeżuwanie jedzenia ciągle jedną stroną szczęki.

Objawy bruksizmu są bardzo zróżnicowane i początkowo nie zostają powiązane przez pacjenta z problemem stomatologicznym. Pomocy szukamy najczęściej u neurologa i laryngologa, ponieważ odczuwane są częste bóle głowy, karku i pleców, a także zaburzenia słuchu i bóle ucha. Bardziej zaawansowany, nieleczony bruksizm skutkuje przerostem mięśnia żwacza i mięśnia skroniowego, ścieraniem się zębów, zanikiem przyzębia i obnażeniem korzeni zębów oraz częstym krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania. Dopiero wówczas, w zaawansowanym stadium schorzenia, trafiamy zwykle do lekarza stomatologa.

Leczenie bruksizmu

Leczenie bruksizmu może przebiegać na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, co jest główną przyczyną schorzenia. Pacjentom zalecane jest przede wszystkim stosowanie technik relaksacyjnych w celu ograniczenia stresu. Wykorzystywane są również tak zwane szyny relaksacyjne, czyli przezroczyste nakładki na zęby, które uniemożliwiają ich zaciśnięcie. Jeśli natomiast przyczyną bruksizmu są wyczuwalne nierówności w zgryzie, wystające punkty są redukowane.

Obecnie medycyna estetyczna proponuje alternatywną metodę na leczenie bruksizmu: http://skinclinic.pl/zabiegi-na-twarz/bruksizm-zabiegi-na-twarz/botox-skuteczna-metoda-leczenia-bruksizmu/. Botoks to już nie tylko zabiegi odmładzające, ale także zabiegi na twarz, które dbają o nasze zdrowie i o nasz codzienny komfort.

Jak botoks leczy bruksizm?

Leczenie bruksizmu za pomocą botoksu jest w pełni umotywowane: botoks, czyli toksyna botulinowa, podany podskórnie do mięśnia powoduje zablokowanie bodźców z nerwów do mięśni, co sprawia, że nie pojawiają się skurcze. Zaaplikowanie botoksu pacjentom z  bruksizmem powoduje osłabienie pracy mięśni policzkowych. Odpowiednią ilość środka wstrzykuje się w mięśnie żwaczy i skroniowe. Dzięki temu, że toksyna botulinowa działa miejscowo, praca pozostałych mięśni nie zostaje zaburzona i mimika twarzy nie staje się sztuczna. Zabieg należy powtarzać co 6 miesięcy przez okres 2 lat. Badania dowodzą, że jednoczesne stosowanie botoksu i szyn relaksacyjnych przez 2 lata powoduje zanik nawyku zgrzytania zębami, a mięśnie żwaczy i skroniowe ulegają znacznemu zmniejszeniu.

Zgrzytanie zębami to twój problem? Zadbaj o swój komfort i zdrowie! Zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie internetowej warszawskiej kliniki SkinClinic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *