Atopowe zapalenie skóry – leczenie czy tylko łagodzenie?

Z atopowym zapaleniem skóry jest trochę podobnie jak z opryszczką – można je zaleczyć, może nawet samo przejść, ale też może pojawiać się do końca życia. Atopowe zapalenie należy do najczęstszych chorób skóry i jest przypadłością alergiczną. Choroba dzieli się też na fazy w zależności od wieku.

Przyczyny choroby nie zostały do końca zbadane. Wiadomo, że atopowe zapalenie skry częściej występuje w krajach uprzemysłowionych i częściej u rasy białej. Przyczyny mogą być również genetyczne.

Podstawowymi objawami atopowego zapalenia skóry są – swędzenie i suchość skóry. Uciążliwości nasilają się wieczorem i w nocy. Dotknięci AZS zazwyczaj drapią się co prowadzi do dalszego podrażnienia naskórka. Zresztą cała skóra podatnych na AZS jest nierzadko bardziej podatna na swędzenie, gdyż w przeciwieństwie do skóry zdrowej nie jest tak intensywnie jak skóra zdrowa pokryta płaszczem hydrolipidowym, chroniącym ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Zatem podstawowym objawem atopowego zapalenia skóry jest swędzenie, następnie ślady po drapaniu, które wzmagają ryzyko dalszego zakażenia.

Do łagodzenia objawów i leczenia atopowego zapalenia skóry zaleca się odpowiednie terapie. Przede wszystkim systematyczne nawilżanie skóry – tu odpowiednie są gliceryna i glikol, które znacznie zwiększają zdolność warstwy rogowej do wiązania wody. Również oleje mineralne, woski i kwas hialuronowy. Bardzo ważne jest stosowanie konkretnych preparatów mających działanie przeciwzapalne, choćby wyciąg z lukrecji, tarczycy bajkalskiej i aloesu. Dermatolog może też polecić specyfiki zmniejszające świąd, wśród nich – glicynę.

Atopowe zapalenie skóryLeczenie i łagodzenie atopowego zapalenia skóry wymaga dużej systematyczności, przede wszystkim codziennego nawilżania przy wykorzystaniu odpowiednich balsamów (polecany jest m.in. balsam DEMSA). Dzieciom dotkniętym tą przypadłością warto dokładnie obcinać paznokcie by zapobiec śladom po drapaniu. Dużą ulgę przynoszą, stosowane w ciągu dnia, chłodne okłady oraz dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach.

Niestety, tak naprawdę, na topowe zapalenie skóry nie ma jeszcze absolutnie skutecznego lekarstwa. Leczenie sprowadza się do łagodzenia objawów tej przypadłości. Chociaż z upływem lat objawy choroby są coraz łagodniejsze. AZS nie jest chorobą zakaźną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *